Üye Panel
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Blog Yazıları
Göz Hareketleriyle K..
Bu projede yürüme engelli veya kuadripleji hastaların günlük hayatlarında daha rahat bir şekilde seyahat edebilmeler..
Devamı >
Sıfır Geçiş Algılama..
Sıfır geçiş algılama belirli bir periyotta ilerleye sinyallerin frekanslarını yakalayabilmek için kullanılan ve yakalana..
Devamı >
OTOKLAV CİHAZI
Ameliyathane, laboratuvar gibi ortamlarda bazı el aletleri, bazı cihaz parçaları sürekli olarak farklı örnek ve hastalar..
Devamı >
CD-4046 ile yarım kö..
              Yarım köprü seri rezonans evirici gibi birden fazla güç anahtarı bulunan eviricilerin..
Devamı >
PLL (Faz Kilitlemeli..
Faz kilitlemeli döngü (PLL), Şekil 1.1'de de görüldüğü gibi çıkış sinyalinin fazını giriş sinyalinin fazına göre ayarlay..
Devamı >
 
OTOKLAV CİHAZI

Ameliyathane, laboratuvar gibi ortamlarda bazı el aletleri, bazı cihaz parçaları sürekli olarak farklı örnek ve hastalarda kullanılması gerekmektedir. Ancak cihazlar he ne kadar steril olarak yıkansa temizlense de üzerinde protein artıkları kalır ve buda istenilmeyen bir durumdur. Bu sterilizasyon işlemini tam anlamıyla yerine getirmek için otoklav cihazı icat edilmiştir. Otoklav cihazı genel olarak hastanelerde sterilizasyon için yüksek sıcaklıklarda işlem yapan bir cihazdır. Otoklav cihazı içerisine steril edilmesi için yerleştirilen malzemeleri yaklaşık olarak 15-20 dk işleme tabi tutarak steril hale getirir.
Otoklav cihazının çalışmasındaki temel prensip basınç altındaki su buharında 100 0C üzerinde sterilizasyondur. Bu sayede buharın taşıdığı yüksek enerji steril edilmesi istenilen malzemelerde bulunan protein yapılarını hidroliz ile yok ederek kısa sürede etki oluşturur.
Otoklav cihazında Kazan, Kapak, Termostat, Hava boşaltma musluğu, Basınç ayar subabı, Manometre ve Termometre bulunmaktadır. Bu malzemeler her otoklav cihazında bulunması gereken standart malzemelerdir.


Kazan: Malzemelerin yerleştirildiği ve içerisinde su bulunan bölümdür. Otoklav cihazları iç yapısına göre tek ve çift çeperli olarak 2 ye ayrılır. Tek çeperli olanlarda su kazanın altında bulunur ve malzemelerin ıslanmaması için araya ızgara yerleştirilir.
Kapak: Aynı düdüklü tencere gibi hava kaçırmayacak şekilde sıkıca kazanın üzerine bağlanarak yüksek basınçta ısınmayı sağlayacak şekilde olmalıdır. Kapak vidalarla kazana tutturulur.
Termostat: Kazan içerisine koyulan suyun ısıtılmasını sağlar. Sıcaklığın belirli bir seviyede kalması görevini yapar ve elektrikle çalışır.
Hava boşaltma musluğu: İlk çalışmada açık tutularak tam doymuş buhar çıkmaya başlayacağı zaman kapatılır.
Basınç ayar subabı: Belirlenen sıcaklıktan sonra basıncın kazan içerisinde daha fazla artarak patlamaya yol açmaması için dışarıya buhar çıkmasına izin verir. Bu sayede basıncı belirli  bir seviyede tutar.
Manometre: Kazanın iç basıncının takip edilmesini sağlar.
Termometre: Kazan içi sıcaklığı takip edilmesini sağlar.


Otokalv cihazı kalibrasyonu Sıcaklık kalibrasyonu ve Zamanlayıcı kalibrasyonu olmak üzere ikiye ayrılır.
Sıcaklık kalibrasyonu için kazanın hem altından hem de üstünden birer sıcaklık ölçüm probu yerleştirilir. Ölçüm probları örnekleme solüsyonu içerisine yerleştirildikten sonra ölçüm işlemi başlatılır. Kalibrasyonda önemli olan hususlardan birisi de ölçüm yapılacak probların çok hassas olmasıdır. Hassas ve hata payı düşük problar ile daha kaliteli ölçüm yapılabilir. Kalibrasyonu yapan bu problarda merkez laboratuvarlarda bulunan kalibratörler ile kalibre edilir ve sertifikalandırılır.
Zamalayıcı kalibrasyonu ise cihaz içerisine yerleştirilen malzemelerin steril olması için gereken sürenin tam çalışıp çalışmadığını test eden kalibrasyondur. Bu işlem sterilizasyon güvenliği açısından oldukça önemlidir.

 

Tarih : 14.1.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.